1. Czytanie poprawia pamięć
O tym, że czytanie poprawia pamięć wie niemal każdy z nas. Czytanie powoduje, że pobudzamy nasz mózg do działania. Jako ośrodek wiedzy, a tym samym największy pendrive potrafi zapamiętać wiele rzeczy. Czytając uzbrajamy się przed zapominalstwem, ale nie tylko, gdyż...

... czytanie pozwala nam uchronić się przed chorobą Alzheimera. Badania przeprowadzone kilka lat temu przez amerykańskich naukowców dowiodły, że ludzie którzy w życiu sięgają po lekturę mają nawet 2,5-krotnie większą szansę na to, że w podeszłym wieku nie będą cierpieć na tę chorobę. Jednak w połączeniu z piciem herbaty, która zawiera związki z glinu może "wyzerować" szanse. Mimo to ten fakt powinien zachęcić Was do czytania ;-)
3. Czytanie redukuje stres
Zapewne nieraz w pracy lub szkole spotkała Cię sytuacja, z którą miałaś(-eś) problem, by sobie poradzić. Dopadał Cię wówczas stres. Jego redukcja bywa trudna, a aby przyspieszyć stan relaksu należy... poczytać! Zaledwie 10-15 minut czytania książek powoduje, że hormony stresu spadają o 70%!

Któż z nas nie zna słynnej akcji "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka". Akcja zainicjowana w 2011 roku miała na celu zachęcenie do czytania. Już teraz dane statystyczne mówią, że kobiety uważają za atrakcyjnych seksualnie mężczyzn, którzy czytają. Panowie, macie większą szansę na powodzenie jeśli sięgniecie po książki.
5. Czytanie poszerza zasób słownictwa
Sięganie po lekturę spowoduje także, że rozwinie się nasz zasób słownictwa. Podczas pisania wypracowania, czy też w trakcie tworzenia prac licencjackich, inżynierskich a nawet magisterskich nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem synonimu. Chyba, że lubimy grać w słownego Tetrisa, wówczas identyczne słowa będą pojawiać się obok siebie, w kolejnym wierszu ;-)

Niezależnie od wieku, charakter można kształtować poprzez czytanie. Mając do czynienia z powieściami obyczajowymi czy psychologicznymi potrafimy dostrzec zachowania, które są zgodne z moralnością człowieka, a także takie, które nie są. Człowiek czytający książki dzieli je, po czym zaczyna stosować się do tych, które uznawane są społecznie za dobre. Ponadto czytając książki wspólnie, np. babcia z wnukami, mąż z żoną czy z rodzeństwem nasze więzi zaczynają zacieśniać się. Tym samym budujemy poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Czy może być lepszy powód, aby sięgnąć po książkę?
7. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się
Pamiętasz swój stres na studiach, kiedy ktoś prosił Cię o wygłoszenie opinii w jakiejś kwestii? Biorąc książkę do ręki i czytając ją, takie sytuacje są niestraszne! Jeśli nasz "słownik" jest wzbogacony o kolejne słowa, jesteśmy także skłonni wypowiadać się publicznie.

Ile razy zdarzało się, że płakałeś po śmierci swojego ulubionego bohatera? Jak często było tak, że cieszyłeś się wraz z fikcyjną postaci opowieści? Jeśli odpowiedziałeś sobie na to pytanie: często lub zdarzało się, oznacza to, że książki wykreowały w Tobie zjawisko zwane empatią! Śmiało uczysz się na błędach swoich bohaterów, ale także poznajesz emocje. Nie dostarczy tego Tobie telewizja, książki jak najbardziej :-)
9. Czytanie pomaga myśleć analitycznie
Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że w połowie lektury przewidziałeś jej koniec, to znaczy, że potrafisz myśleć analitycznie. Twój mózg potrafi sortować informacje przyjmując te ważniejsze, wyrzucając te mniej ważne. To wszystko jest także "winą" czytania. Dzięki tej umiejętności łatwiej będzie Ci w życiu przekalkulować to, co jest ważniejsze oraz pominąć mniej istotne rzeczy. Będzie Tobie także prościej podjąć jakąkolwiek decyzję, nawet tą najtrudniejszą.
10. Czytelnicy szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy
Tak, to właśnie z książek dowiadujemy się wielu nowych i cennych informacji, które są niezbędne dla naszego życia. W trakcie edukacji od przedszkolnej aż do końca studiów czytamy wiele książek, notatek oraz innych publikacji. Aby móc posiąść jakąkolwiek wiedzę musimy sięgnąć do źródła, które jest spisane. Czytanie po kilka razy tego samego tekstu powoduje, że szybciej jesteśmy w stanie zapamiętać przyswajaną wiedzę.
Nie czekaj, sięgnij po książkę już teraz! ;-)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz